Struktura i sadržaj osnovnih strukovnih studija – biznis i menadžment su u skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju Republike Srbije, Standardima i Preporukama i dopunskim uputstvima za pripremu dokumentacije za akreditaciju.
Naziv studijskog programa: Osnovne strukovne studije - biznis i menadžment.
Ciljevi studijskog programa: Glavni cilj obrazovanja na predloženom strukovnom programu biznisa i menadžmenta je sticanje ukupnih kompetencija menadžmenta u poslovno - proizvodnim sistemima malog i srednjeg nivoa koji se ostvaruje upravljanjem i analizom ekonomskih pokazatelja poslovnih aktivnosti. Vrhunski kvalitet zagarantovan je kvalitetom programa, kvalitetom strateških partnera, kvalitetom predavača i kvalitetom studenata.
Ishod procesa učenja: Savladavanje studijskog programa student stiče sledeće kompetencije:
- Analize, sinteze i predviđanje rešenja iz oblasti menadžmenta, organizacije rada, informatike i marketinga
- Ovladavanje metodama, postupcima i procesima istraživanja iz oblasti razvoja proizvoda, tržišta, proizvodnje, organizacije, upravljanja ljudskim resursima....
- Primena znanja iz gore navedenih oblasti u praksi.
- Razvoj komunikacionih sposobnosti i spretnosti u oblasti verbalnog, neverbalnog i pismenog komuniciranja.
- Poštovanje etičkog kodeksa menadžera.
- Temeljno poznavanje disciplina menadžmenta, preduzetništva, finansijskog poslovanja i računovodstva, informacionih sistema, stranog jezika i menadžmenta ljudskih i prirodnih resursa
- Rešavanje konkretnih problema iz gore navedenih oblasti uz pomoć naučnih metoda i postupaka uz logističku podršku informacionih tehnologija.
- Praćenje i primena novina u oblasti menadžmenta sa posebnim osvrtom na razvoj preduzetništva
- Strukovni menadžer koji poseduje veštinu i spretnost u upotrebi znanja u područjima gde radi
- Strukovni menadžer je osposobljen za upotrebu savremenih informacionih tehnologija i praćenje inovacija u odgovarajućim oblastima poslovanja
Stručni naziv: Završetkom osnovnih strukovnih studija – biznis i menadžment stiče se stručni naziv: strukovni menadžer.
Uslovi za upis na studijski program: Pravo upisa u prvu godinu osnovnih strukovnih studija imaju kandidati koji su završili četvorogodišnju ili trogodišnju srednju školu, uz obavezu polaganja testa sklonosti ka ekonomiji, biznisu i menadžmentu. Drugu i treću godinu studija mogu upisati kandidati koji su završili višu školu ili deo studija na srodnim visokoškolskim ustanovama, a na osnovu uverenja o položenim ispitima i diplome o završenoj višoj školi.
Lista obaveznih i izbornih predmeta: Trogodišnje osnovne strukovne studije – biznis i menadžment, obuhvataju 21 uspešno položena predmeta (po sedam na svakoj godini ), od čega je 18 sa liste obaveznih, a tri sa liste od 7 izbornih predmeta. Na svakoj godini studija, studenti su obavezni da polože po jedan izborni predmet. Student je u obavezi da obavi i stručnu praksu.
Stručna praksa obavlja se u odgovarajućim preduzećima i institucijama. Student samostalno ili u grupi realizuje Program prakse, o čemu vodi dnevnik sa odgovarajućom dokumentacijom. Dnevnik mora da bude overen od strane rukovodioca stručne prakse, odnosno preduzeća, pečatom i potpisom.
Način izvođenja studija i potrebno vreme: Osnovne strukovne studije – biznis i menadžment izvode se putem predavanja, vežbi, kolokvijuma i samostalnih seminarskih radova na odgovarajuće teme. Prevashodni cilj seminarskih radova je osposobljavanje studenata u korišćenju naučno-stručne literature i ovladavanje osnovnim principima kritičkog osvrta na postojeća znanja i praksu i ovladavanje metodologijom pisanja i saopštavanja rezultata i izvođenja zaključaka.
Studije se završavaju uspešnim polaganjem 21 ispita i uspešno obavljenom stručnom praksom.
Osnovne strukovne studije – biznis i menadžment traju tri godine i obuhvataju ukupno najmanje 180 ESPB bodova, po 60 ESPB bodova najmanje na svakoj godini studija.
Broj bodova po predmetima određen je u skladu sa potrebnim vremenom koje student utroši na sve oblike aktivne nastave, predispitne obaveze i individualno učenje da bi uspešno savladao gradivo na dotičnom predmetu.
|